Blog

Kondanser ve kirlenme katsayısı

3-2 Kondanser Soğutma sisteminde soğutucu akışkanın evaporatörden aldığı ısı ile kompresördeki sıkıştırma işleminden ilave olan ısının sistemden alınması işlemi kondanserde yapılır. Böylece soğutucu akışkanın sıvı hale gelerek basınçlandırılabilir ve tekrar genişletilerek evaporatörden ısı alınacak konuma gelir. Buh..

Devamı

Kondanser seçimi

KANAT VERİMİ VE KONDANSER SEÇİMİ Kanat verimi veya kanat yüzeyi etkinlik değeri; düz boru baz alınarak (% 100 ) buna oranla, aynı film katsayısı ile ve kanat yüzeyinin düz borudaki yüzey sıcaklığı olması halinde birim yüzeyden geçecek ısı miktarına oranı, şeklinde tarif edilebilir. Kanat verimi yü..

Devamı

Evaparatörler

Evaporatörler ( Buharlaştırıcı- Soğutucu ) Bir soğutma sisteminde evaporatörler sıvı soğutkanın buharlaştığı ve bu sırada bulunduğu ortamdan ısıyı aldığı cihazdır. Diğer bir ifadeyle, evaporatör bir soğutucu’ dur. Kondanserden direkt olarak veya soğutkan deposundan geçerek ve direkt ekpansiyonlu sistemlerde (kuru tip ..

Devamı

Doğru soğutucu akışkan seçimi

2- DOĞRU SOĞUTUCU AKIŞKAN SEÇİMİ Bir soğutma sistemini tasarlarken seçilebilecek soğutucu akışkanlar çok çeşitlidir. Freonlar hidrokarbonlar, amonyak, propan, etan, etilen gibi hidrokarbonlar, karbondioksit ve bazı özel sistemlerde su sayılabilir. Bu seçim yapacağımız uygulamaya göre değişir. End&u..

Devamı

Soğutma cihaz ve ekipmanları

3-SOĞUTMA CİHAZ VE EKİPMANLARI Günümüzde  en çok rastlanan soğutma çevrimleri buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimleridir. Buhar sıkıştırma çevrimlerinde kullanılan cihaz ve ekipmanlar şöyledir. 5 ana kısımdan meydana gelmektedir. Soğutma kompresörü ( Buhar Sıkıştırmalı ). ..

Devamı

Soğutma çevirimi

SOĞUTMA ÇEVRİMLERİ 1-1 Ters Carnot Çevirimi Carnot çevrimi, verilen bir sıcaklık aralığında en yüksek ısıl verime sahip çevrimdir. Diğer güç çevrimleri için referans noktası oluşturur. Kayıplar ihmal edildiği, tersinir olduğu için hal değişimleri tersinir yönde de ger&c..

Devamı