Bobinaj

SOĞUTMA KOMPRESÖRÜ VE AC MOTOR STATOR SARGI SARIMI

Soğutma kompresörlerinin sargılarının başlıca yanma sebepleri voltaj dalgalanmaları, faz eksikliği ve mekanik arıza nedeni ile krank şaftın kilitlenmesidir. Görevleri nedeni ile elektrik motorlarından daha yüksek pik akımlarına maruz kalan soğutma kompresörlerinin stator sac paketi, kompresör yağı ve freon gazı ile temas halinde çalışırlar. Bu sebeple stator sac paketinde kullandığımız HCO ısı sınıfındaki emaye teller üzerine Freon gazına uyumlu vernik ile izolasyon sağlanmaktadır. Sarıma uygun termistör kullanımı ile sargılar korunmaktadır. Sarımda kullanılan yan malzemeler soğutma kompresörlerine uygun özelliklerde seçilmektedir.

AC (ALTERNATİF CİRCUIT) MOTOR SARIMI: Elektrik motorları dayanıklı malzemelerden üretilmiş makinelerdir. Buna rağmen, yük karakteristiği ve işletme koşulları, motorun bulunduğu ortam ısısı, nem ,toz vb. gibi çevresel etkenler motoru olumsuz yönde etkileyerek zaman içinde arızalanmasına sebep olmaktadır. Ancak gerekli izleme ve etkili bakım yöntemleri ile hem motorun tamamen kullanılmaz hale gelmesi hem de motorun verimsiz bir şekilde çalışması önlenebilir. Motor sargılarının başlıca yanma sebepleri aşağıda yer almaktadır.

  • Ani gerilim yükselmesi

  • Düşük gerilim, yüksek gerilim ya da dengesiz gerilim

  • Motor fazlarından bir veya birkaçının devre dışı kalması

  • Motorun kullanma talimatlarının dışında kullanılması

  • Motor freninin kilitli pozisyonunda bırakılması

  • Aşırı yük (uzun süreli anma yükünden yukarıda çalışma)

  • Hatalı elektriksel veya mekaniksel montaj

  • Yük tarafından yatak problemi

Belirttiğimiz sebepler arasında en yüksek oranda görülen sargı yanma sebebi mekanik sebeplerdir. Yaptığımız kapsamlı ar-ge çalışmalarımız ile bu sorunları iyi bir şekilde analiz ettik. Sarımını üstlendiğimiz motorun yanma sebeplerinide inceleyerek oluşturduğumuz bakım-onarım prosesimiz ışığında tüm mekaniksel çalışmaları konusunda uzman mühendis ve teknisyenlerimiz ile yürütmekteyiz.


GVN Öncü Kompresör

Teknik Servis